Rights issue 2025

Företrädesemissionen i korthet

Preliminär tidplan för Företrädesemissionen

6 mars 2025: Avstämningsdag för deltagande i Företrädesemissionen

7 mars 2025: Beräknat datum för offentliggörande av Bilaga IX och informationsbroschyr

10 mars – 24 mars 2025: Teckningsperiod

10 mars – 19 mars 2025: Handel i teckningsrätter

25 mars 2025: Beräknad dag för offentliggörande av utfallet i Företrädesemissionen

 

Rådgivare

Svenska Aerogel har anlitat Penser By Carnegie, Carnegie Investment Bank AB (publ) och Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB som finansiell respektive legal rådgivare i samband med Företrädesemissionen.

Handlingar

Svenska Aerogel Holding AB (publ) offentliggör preliminärt utfall i företrädesemissionen

Svenska Aerogel Holding AB (publ) offentliggör slutligt utfall i företrädesemissionen

Svenska Aerogel Holding AB (publ) - Bilaga IX

Informationsbroschyr Svenska Aerogel Holding AB (publ)

Anmälningssedel - Med företrädesrätt

Anmälningssedel - Utan företrädesrätt

Svenska Aerogel Holding AB (publ) offentliggör informationsdokument i samband med företrädesemission av aktier

Svenska Aerogel Holding AB - Offentliggörande av företrädesemission 20250226

Svenska Aerogel Holding AB (publ) publishes final outcome in the rights issue

Svenska Aerogel Holding AB (publ) publishes preliminary outcome in the rights issue

Svenska Aerogel Holding AB (publ) publishes disclosure document in connection with rights issue of shares

Svenska Aerogel Holding AB (publ) - Announcement of a Rights Issue

Application form - With subscription rights

Application form - Without subscribtion rights

Bakgrund och motiv

Bakgrund och motiv

Bolagets produkt, Quartzene®, påvisar förbättrade barriäregenskaper inom framförallt fyra olika kundsegment: Bygg & Fastighet, Processindustri, Transport och Advanced. Bolagets kunder har gjort flertal framsteg inom sina utvecklingsprojekt. En av dem är Outlast® Technologies (”Outlast”), ett globalt företag inom temperaturreglerande lösningar för textilindustrin, som efter en lyckad pilotfas har skickat in en patentansökan i november 2024 samt lanserat produkter redan under januari 2025. En annan kund är Matrix Brands (”Matrix”), som är specialiserade på att utveckla och kommersialisera globala varumärken inom personvårdssektorn, är ytterligare en kund som planerar för lansering under 2025.

Under 2024 har antalet kunder som investerat i produktutveckling med Svenska Aerogels teknik ökat avsevärt, med totalt 150 kundprojekt är det en tillväxt på 60 procent jämfört med föregående år. En växande andel kunder går in i ramp-up-fasen, samtidigt som flera av de världsledande aktörerna inom utvalda kundsegment utvecklar produkter baserade med Bolagets teknik. Bolaget har identifierat sex nyckelkunder som är fördelade inom de fyra kundsegmenten. Alla dessa är bolag som Svenska Aerogel ser särskilt stor potential i och som bedöms kunna komma in i kommersiell fas snabbt. Exempel på marknader där Bolaget ser stor potential inkluderar marknaden för termiskt isolerande och brandskyddande ytskikt samt marknaden för båtbottenfärger.

Ett framträdande exempel är Dekro Paints (Pty) Ltd som har utvecklat en ny brandsäker färg, optimerad med Svenska Aerogels material Quartzene®. Efter flera framgångsrika laboratorietester går kunden nu in i certifieringsfas, som är ett krav för att säkerställa att prestandan är verifierad av ett oberoende testinstitut före lansering. Certifieringen förväntas vara slutförd till mitten av 2025.

Inom transportsegmentet har Belcor®, en europeisk leverantör av nonwoven-baserade lösningar för värmeisolering och brandskydd, lämnat in en patentansökan i vilken deras Belcotex® fiber integreras med Svenska Aerogel’s material Quartzene®. Denna innovation möjliggör för Belcor® att uppnå mycket goda resultat i OEM-applikationer inom elbilsbatterier med fokus på maximal batterisäkerhet och effektiv värmehantering.

Svenska Aerogel ansökte om patent i juli 2023 för produkten SeaQare®, som tillsätts i båtbottenfärg och bidrar till en kontrollerad frisättning av koppar som skyddar båtbottnar mot påväxt. Efter goda resultat i två oberoende statiska havstester som utförts i Sverige utökade Bolaget testningen av produkten i Florida, USA och erhöll även där god effekt. Två producenter av båtbottenfärg har initierat tester med målsättning om att använda Bolagets teknologi ifall testerna demonstrerar positiva resultat.

 

Användning av emissionslikvid:

Vid full teckning i Företrädesemissionen tillförs Bolaget en nettolikvid om cirka 38,5 MSEK, efter kvittningar om cirka 5,3 MSEK (från Patrik Björn) och avdrag för emissionskostnader om cirka 4,2 MSEK. Givet Bolagets nuvarande affärsplan och mot ovan bakgrund kommer Bolaget att distribuera den förväntade nettolikviden enligt nedan prioriteringsordning (oavsett hur stor del av likviden som erhålls i Företrädesemissionen):

  • Försäljning och marknadsföring, cirka 53 procent.
    • Driva de 150 pågående kundprojekten mot kommersialisering, med målet att ha minst 10 kommersiella projekt lanserade före slutet av 2025. Stärka inflödet av nya projekt inom kundsegmenten: Bygg & Fastighet, Processindustri, Transport och Advanced.
  • Applikationsutveckling, cirka 26 procent.
    • Fortsätta utveckla nästa generation Quartzene® för förbättrad prestanda och en mer effektiv tillverkningsprocess.
  • Produktionsutveckling, cirka 21 procent.
    • Förbättra produktionseffektiviteten för att reducera kostnaden per enhet samt ytterligare reducera miljöpåverkan
    • Vidare förbereda för skalbar och kostnadseffektiv kapacitetsökning genom optimerad utrustningsanvändning, strömlinjeformade processer samt digital anpassning för ett smidigt och kontinuerligt produktionsflöde.
Read more

Contact us

VIKTIG INFORMATION

Svenska Aerogel Holding AB (publ) (”Bolaget”) har på grund av legala restriktioner avgränsat tillgängligheten för den här delen av hemsidan. Vi ber dig därför att ta del av följande information och lämna följande bekräftelse varje gång du önskar få tillgång till dessa webbsidor. Vänligen notera att villkoren nedan kan komma att ändras eller uppdateras och att det därför är viktigt att du läser dem varje gång du besöker denna sida.

Informationen på denna del av Bolagets webbplats är inte avsedd för, och får inte, direkt eller indirekt, helt eller delvis, åtkommas av eller distribueras eller spridas till personer som bor eller befinner sig i USA (innefattande dess territorier och besittningar, varje stat i USA samt District of Columbia) (“USA“), Kanada, Japan, Australien, Hong Kong, Nya Zeeland, Singapore, Sydkorea, Sydafrika eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd helt eller delvis är föremål för legala restriktioner, eller skulle kräva ytterligare prospekt, registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Informationen på webbsidorna utgör inte något erbjudande avseende aktier, teckningsrätter, betalda tecknade aktier eller aktier utgivna av Bolaget (“Värdepapper“) till någon person i nämnda jurisdiktioner. Informationen på webbsidorna får inte heller vidarebefordras eller reproduceras på sätt som står i strid med sådana restriktioner eller skulle innebära sådana krav.

Inga Värdepapper har registrerats eller kommer att registreras enligt United States Securities Act från 1933 i dess nuvarande lydelse eller värdepapperslagstiftningen i någon delstat eller annan jurisdiktion i USA och får inte erbjudas, tecknas, utnyttjas, pantsättas, säljas, återförsäljas, tilldelas, levereras eller på annat sätt överföras, direkt eller indirekt, i eller till USA, förutom i enlighet med eventuella undantag som accepteras av Bolaget.

Bolaget förbehåller sig rätten att enligt eventuellt undantag acceptera teckning från en person som befinner sig i eller är skriven i en jurisdiktion där deltagande annars skulle kräva ytterligare prospekt, registrering eller andra åtgärder än de som följer av svensk rätt.

Inom det europeiska ekonomiska samarbetsområdet (“EES“) lämnas inget erbjudande till allmänheten av Värdepapper i något annat land än Sverige. I andra medlemsländer i den Europeiska unionen (“EU“) kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med undantag i Prospektförordningen (EU) 2017/1129 (“Prospektförordningen“). I andra länder i EES som har implementerat Prospektförordningen i nationell lagstiftning kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med undantag i Prospektförordningen samt i enlighet med varje relevant implementeringsåtgärd. I övriga länder i EES som inte har implementerat Prospektförordningen i nationell lagstiftning kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med tillämpligt undantag i den nationella lagstiftningen.

För att få tillgång till informationen på denna del av Bolagets webbplats måste samtliga personer först försäkra sig om att de inte är föremål för legala restriktioner som begränsar deras möjlighet att ta del av informationen på denna del av Bolagets webbplats.

Vi ber dig därför bekräfta att du är bosatt och befinner dig, utanför USA, Kanada, Japan, Australien, Hong Kong, Nya Zeeland, Singapore, Sydkorea, Sydafrika eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd helt eller delvis är föremål för legala restriktioner, eller skulle kräva ytterligare prospekt, registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt samt har rätt att ta del av informationen på dessa webbsidor utan begränsning i lag eller andra regler samt utan krav på att ytterligare åtgärder behöver vidtas av Bolaget.

Vi ber dig även bekräfta att du har läst informationen, villkoren och restriktionerna ovan samt att du åtar dig att följa dessa.

Genom att klicka på “Ja, jag bekräftar” nedan godkänner du villkoren för åtkomst till denna webbplats.

Jag intygar att:

  1. Jag är bosatt och befinner mig utanför USA, Kanada, Japan, Australien, Hong Kong, Nya Zeeland, Singapore, Sydkorea, Sydafrika; och
  2. Jag är bosatt och befinner mig (a) i Sverige eller (b) utanför Sverige och varje jurisdiktion som omnämns under punkten (1) ovan och, under sådana omständigheter, är jag behörig att ta del av informationen och dokumenten på denna webbplats utan begränsning enligt lag och utan att åtgärder behöver vidtas av Bolaget.
  3. Jag har läst, förstått och samtycker till att följa de restriktioner som framgår ovan.

Disclaimer

Informationen på denna del av Bolagets webbplats är inte avsedd för, och får inte, direkt eller indirekt, helt eller delvis, åtkommas av eller distribueras eller spridas till personer som bor eller befinner sig i USA (innefattande dess territorier och besittningar, varje stat i USA samt District of Columbia) (“USA”), Singapore, Sydkorea , Kanada, Japan, Australien, Hong Kong, Nya Zeeland, Sydafrika eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd helt eller delvis är föremål för legala restriktioner, eller skulle kräva ytterligare prospekt, registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Informationen på webbsidorna utgör inte något erbjudande avseende aktier, teckningsrätter eller betalda tecknade aktier utgivna av Bolaget till någon person i nämnda jurisdiktioner. Informationen på webbsidorna får inte heller vidarebefordras eller reproduceras på sätt som står i strid med sådana restriktioner eller skulle innebära sådana krav.

Välj det land du är bosatt i

Välj det land du befinner dig i

Informationen på denna del av Svenska Aerogel Holding ABs (publ) hemsida är begränsad och får inte lämnas, spridas eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller i någon del, till eller i USA, Australien, Singapore, Nya Zeeland, Japan, Sydkorea, Kanada, Schweiz, Hongkong eller Sydafrika eller i någon annan jurisdiktion i vilken distribution av eller deltagande i erbjudandet inte skulle vara förenlig med lagar eller regler i sådan jurisdiktion eller där deltagande skulle kräva prospekt, registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Du kan därför inte få åtkomst till informationen på denna del av hemsidan.